Vukovina – Rakitovec – Buševec – Ključić Brdo – Lukavec

Kada razmišljamo o Turopolju prva su nam pomisao velike hrastove šume koje prekrivaju cijelo područje. Šume su izvor ljepote ovog kraja i života njegovih stanovnika. U bilo koje doba godine šume pružaju najbolje od svoje ljepote. U proljeće oaze zelenila i buđenja novog života, ljeti hladovinu, u jesen maglovito okruženje puno mistike, a zimi tišinu i mir okupan bjelinom snijega. Uz šume, ovim se krajem uzdižu i pitomi, vinorodni brežuljci Vukomeričkih gorica kao stvoreni za rekreativnu vožnju biciklom. Ova biciklistička ruta vodi vas kroz ljepote Turopoljskih lugova, ali i dijelom lijepe Šiljakovačke i Lomničke Dubrave.

Opis rute

Ruta započinje u mjestu Vukovina 1 . U središtu mjesta impozanta je župna crkva Pohoda Blažene Djevice Marije, a nasuprot crkve su trgovina Mercator, gostionica i pošta. Oprez pri prijelazu prometne državne ceste Velika Gorica – Sisak. Rutu nastavite ulicom sjeverno od crkve u smjeru naselja Kuče. Prolazite uz nogometno igralište s desne strane ceste.

Nakon 2 km ulazite u naselje Kuče s dobro očuvanom drvenom, turopoljskom arhitekturom. Kraj kapele Sv. Fabijana i Sebastijana, koja plijeni svojom jednostavnom ljepotom, nastavite desno ulicom kroz naselje uz trgovinu i bistro s lijeve strane ceste. Prolazite preko mosta i dalje nastavljate Ulicom Braće Radić. Prilazite nasipu kanala. Nakon 3.6 km 2 prelazite drveni most preko kanala Sava – Odra, te na raskrižju skrećete desno prema Rakitovcu. Drveni most je omiljeno mjesto okupljanja lokalnih ribiča. Čest i vrlo simpatičan prizor su ribiči u akciji pecanja ili pak u odmoru na obali kanala.

Na oko 300 m od raskrižja, na slijedećem Y raskrižju skrenite lijevo prema Rakitovcu prateći putokaz. Na 5.4 km od početka rute ulazite u Rakitovec i prolazite uz kapelu posvećenu Svetom Petru i Pavlu, s početka 20. st., s desne strane ceste. Rakitovec je simpatično mjesto bogato kućama tradicijske arhitekture Turopolja s mnogo rezbarija i s dosta ulaza prekrivenih brajdama vinove loze. Simpatično ime dobilo je po rakitama, vrbama, a spominje se već u prvoj polovici 14. st. Dalje nastavljate vožnju uz spomenik borcima II. svj. rata i kip Sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca.

Nakon 6.5 km ulazite desno Turopoljskom ulicom u naselje Turopolje. Ovo naselje doživljava svoj razvoj početkom 20. st. kada započinje intenzivnije iskorištavanje velikih hrastovih šuma, a drvno-industrijski pogon ovdje postoji još i danas. Naseljem dominiraju tipski građene radničke stambene kućice. Kroz mjesto nastavite ravno prema željezničkoj pruzi 3 , potreban je poseban oprez pri prijelazu jer nema signalizacije. Potpuno ravnom cestom nastavite dalje u dužini oko 3 kilometra od Turopolja do drvene kapele Sv. Ivana Krstitelja u Buševcu.

Na 9.4 km 4 na raskrižju ste s glavnom Sisačkom ulicom, oprez pri prijelazu. Na raskrižju je gostionica Polet i trgovina. Ruta dalje nastavlja ravno Vinogradskom ulicom. S lijeve strane uz cestu je drvena kapela Sv. Ivana Krstitelja. Buševec je također poznat po čardacima (drvenim katnim kućama) i drugim drvenim objektima, a od drva se ovdje izrađuju i žičana glazbala. Već niz godina prema scenariju buševečkog pisca Josipa Kovačevića, izvodi se jedna od najposjećenijih pučkih priredaba “Turopoljska svadba”.

Na 11.2 km cesta prolazi kroz šumu Novi gaj lagano se uspinjući prema Podvornici. U zaselku Petkovići na 13.6 km na raskrižju 5 skrenite desno prema Velikoj Buni. Ukoliko na raskrižju nastavite ravno, po skretanju s rute C možete doći do lugarnice Krušak, Uprave šuma Zagreb – Šumarije Velika Gorica.

Na 15.1 km u zaselku Udžberi skrenite lijevo, pratite asfaltiranu cestu i nakon 600 m na Y raskrižju s raspelom skrenite lijevo. Na 16.8 km nakon ugodnog spusta dolazite do raskrižja s glavnom cestom Velika Gorica – Kravarsko na kojem skrenite desno. Oprez izlazite na prometniju cestu! Samo 800 m morate voziti po nešto prometnijoj cesti, a onda 6 skrenite lijevo i pratite putokaz prema Ključić Brdu i istoimenom izletištu – restoranu. Prolazite pokraj komercijalnih ribnjaka Grđan, do kojih se odvaja makadamski put s desne strane ceste. N

akon kraćeg uspona izlazite na vrh brijega s puno kuća za odmor s obije strane ceste i divnim pogledima na okolne brežuljke. Ulazite u Ključić Brdo na 18,7 km od početka rute. Na Y raskrižju sjecište je sa zelenom rutom s karte 8. Ovdje kod raspela skrenite desno do izletišta-restorana Ključić Brdo gdje je dobro došla okrijepa i odmor. Izletište pruža mogućnosti rekreacije, “druženja” sa životinjama u malom ZOO vrtu, okoliš je zelen, prostran i vrlo ugodan.

Na 200 m od izletišta u nastavku ceste dolazite na prvu makadamsku cestu na ruti. Slijedi jedan Vidikovac s vrha Kozjacateži uspon po makadamu, a potom cesta po hrptu brežuljka uz vinograde s divnim pogledima na okolicu. Na 21.6 km nailazite na Y raskrižje s raspelom gdje skrenite desno u ulicu Rasteg, početak asfalta. Nakon 50 m još je jedno Y raskrižje s glavnom cestom 7 na kojem skrenite desno nizbrdo prema Šiljakovini. Oprez pri uključivanju na prometniju cestu, jer je raskrižje dosta nepregledno. Ukoliko na istom raskrižju krenete lijevo uzbrdo prema Kozjači skretanjem s rute D za 2 km možete doći do najljepšeg vidikovca Vukomeričkih gorica – Kozjače. Kratak opis D : Cestom do Kozjače, zatim kod kapele Sv. Mihovila skrenite desno na makadam.

Kada ugledate vikendicu Villa trešnjin cvijet nastavite makadamom još 100 m do strmog, betoniranog odvojka desno na vrh Kozjače – vidi Karta 8, zelena ruta.

Vozite glavnom cestom malo nizbrdo pa malo uzbrdo do raskrižja 8 na kojem skrenite lijevo u Ulicu Ivana Šabana. Ulazite u Šiljakovinu. Desno uz cestu je škola i groblje, a lijevo kapela Sv. Petra i Pavla sagrađena krajem 19. st. Na 24,8 km od početka rute na Y raskrižju s raspelom skrenite desno cestom, a samo 100 m dalje na Y raskrižju ponovo skrenite desno nizbrdo, proći ćete mostić na cesti u Lučanima, pratite asfaltiranu cestu koja skreće lijevo.

Nakon 200 m kod točke 9 počinje makadam, a s desne strane ceste je nogometno igralište. Nastavite pratiti široki makadam, prolazite pokraj kuće s ribnjakom s desne strane. Oprez makadamska nizbrdica! Na Y raskrižju nastavite ravno, odnosno desnim krakom. Na T raskrižju 27.1 km od početka rute glavni, širi makadam vodi lijevo, naša ruta nastavlja ravno manjim makadamom. Samo 300 m dalje na Y raskrižju ispod dalekovoda skrenite desno. Odavde pred sobom vidite 3,5 km dugačku, ravnu, gotovo idiličnu makadamsku cestu kroz Šiljakovačku Dubravu. Osjeća se mir, zvukovi i mirisi predivne šume koja vas okružuje.

Na 29.6 km lijevo uz makadam prolazite pokraj lovačkog doma Fazan iz Donje Lomnice, vozite skroz ravno do točke 10. Vinograd u GrdanimaNakon 30.8 km na T raskrižju skrenite lijevo, odmah nakon skretanja je šumska rampa, nastavite 800 m ravno po makadamu do slijedećeg raskrižja u šumi i na točki 11 skrenite desno u smjeru Lukavca i dalje kroz šumu. Prolazite uz nekoliko drvenih lovačkih čeka s lijeve strane ceste.

Na 33. km je još jedna rampa na makadamskoj cesti, a lijevo je rasadnik Lukavec. Samo 400 m dalje završava makadam, nastavljate asfaltiranom cestom uz rasadnik. Dolazite na raskrižje gdje skrenite lijevo, a nakon 200 m na raskrižju s raspelom kod točke 12 skrenite desno na mostić preko potoka Lipnica i ravno cestom do starog grada Lukavca. Obnovljeni stari grad Lukavec okružen je ostacima obrambenih kanala i odlično je mjesto za predah. Na oko 700 m odavde, ponovno prelazite kanal Sava – Odra i ulazite u mjesto Donja Lomnica. Na 36,3 km na raskrižju je dupli zavoj skrenite desno pa lijevo glavnom cestom u smjeru tornja župne crkve. Na točki 13 na T raskrižju kod crkve Sv. Tri Kralja u Donjoj Lomnici skrenite desno i nastavite Stepinskom ulicom.

Na raskrižju s kapelom-pokloncem Majke Božje Lurdske skrenite desno, prolazite uz zgradu DVD-a, a s lijeve strane je nogometno igralište. Nasuprot igrališta na Y raskrižju, ako skrenete desno iza zelenila, uočite drvenu kuriju Modić-Bedeković sagrađenu 1806. g. Ispod velike stare lipe, u dobrom stanju i danas, jedan je od rijetkih primjera sačuvanih drvenih kurija turopoljskog plemstva. Vratite se na cestu uz nogometno igralište i nastavite lijevo do raskrižja s glavnom, prometnijom cestom za Gradiće gdje skrenite desno.

Na 38,3 km od početka rute ulazite u mjesto Gradići, vozite ravno Ulicom Vladimira Nazora. Nastavite Ulicom Kralja Tomislava. Dolazite na raskrižje s raspelom na kojem nastavite ravno prema željezničkoj pruzi. Oprez na 39.7 km prelazite prugu. Odmah potom skrenite desno cestom uz prugu prema Kurilovcu. Lijevo je gostionica K Miki i željeznički kolodvor.Ne zaboravite ovo je prva željeznička pruga u Hrvatskoj iz davne 1862. godine.

Na slijedećem Y raskrižju desno pratite glavnu cestu. Na 41,3 km kod točke 14 je raskrižje s glavnom cestom Velika Gorica – Mala Buna. Lijevo je poklonac interesantnog izgleda. Oprez pri prijelazu prometnije ceste, nastavite ravno Josipovićevom ulicom kroz Kurilovec uz gostionicu i trgovinu. 100 m dalje je kapela Sv. Križa s klupicama, mjesto okupljanja lokalnih žena. Na Y raskrižju s kapelom skrenite desno prema Vukovini. Na 42,4 km od početka rute počinje makadam prema Vukovini. U daljini ravno ispred vas vidi se toranj župne crkve Pohoda B. D. Marije. Najprije makadamom, kasnije poljskim putem vozite se oko 2,5 km do sljedećeg asfalta. Put bi bio puno ugodniji i ljepši da povremeno ne naizlazite na divlje deponije otpada koje nažalost umanjuju dojam polja i prirode koja vas okružuje.

Na 45. km od početka rute ulazite u Vukovinu počinje asfalt. 300 m dalje na Y raskrižju, pored velike, lijepo uređene zelene površine, skrenite lijevo cesticom uz dvorište kuća, te nakon 100 m ponovo lijevo. Prolazite uz drvenu kuriju Alapić iz druge polovice 18. st. Imanje u Vukovini još 1496. g. kupuje predstavnik mađarske obitelj Baltazar Alapić. Danas je u dijelu kurije atelier kipara Mladena Mikulina čiji radovi krase i veliko dvorište i park ispred kurije. 300 m dalje skrenite desno preko mostića narančaste boje te prolazom uz trgovinu Mercator stižete ponovo do središta Vukovine gdje ova sadržajno raznolika ruta po turopoljskim lugovima završava.

Tehnički opis rute

  1. Početak rute na velikom parkiralištu u središtu naselja Vukovina preko puta veličanstvene župne crkve Pohoda Blažene Djevice Marije.
  2. Kuče. Prijeđite drveni most preko kanala Sava – Odra. Nakon mosta skrenite desno uz nasip, a zatim 200 m dalje ponovo skrenite lijevo prema Rakitovcu.
  3. Prijelaz preko željezničke pruge bez rampe i svjetleće signalizacije. Potreban poseban oprez!
  4. Buševec. Raskrižje s glavnom cestom Velika Gorica – Sisak (Sisačka ulica). Potreban poseban oprez!
  5. Podvornica, zaselak Petkovići. Na raskrižju nakon uzbrdice na 13,6 km od početka rute skrenite desno u smjeru Velike Bune. Skretanje s rute C vodi ravno cestom prema Lugarnici Krušak.
  6. Na raskrižju s glavne ceste kod Velike Bune skrenite lijevo, pratite putokaz za Ključić Brdo.
  7. Oprez! Na 21, 6 km od početka rute izlazite na prometniju cestu Kozjača – Mala Buna. Skrenite desno i nastavite nizbrdo u smjeru Šiljakovine. Skretanje s rute D vodi na vidikovac Kozjaču.
  8. Na raskrižju s autobusnom stanicom, na kraju uspona, skrenite lijevo kroz Šiljakovinu ulicom Ivana Šabana.
  9. Na 26. km od početka rute na raskrižju skrenite lijevo i nastavite uz nogometno igralište i dalje s asfaltirane na makadamsku cestu.
  10. Na 30, 8 km od početka rute na raskrižju makadamskih cesta u šumi skrenite lijevo i pratite glavnu makadamsku cestu. Dolazite do šumske rampe, nastavite ravno.
  11. Na 31,6 km od početka rute na prvom sljedećem raskrižju makadamskih cesta u šumi skrenite desno u smjeru Lukavca.
  12. Lukavec. Na raskrižju skrenite desno preko mosta i ravno cestom prema Starom gradu.
  13. Donja Lomnica. Na 36,6 km od početka rute na raskrižju kod župne crkve Sv. Tri Kralja skrenite desno i nastavite Stepinskom ulicom.
  14. Oprez! Na 41,3 km od početka rute prelazite glavnu, prometniju cestu Velika Gorica – Mala Buna u Kurilovcu. Dalje nastavite ravno, ubrzo i po makadamu, kroz polje prema Vukovini.

Kulturno-povijesne, etnološke i prirodne vrijednosti

  • Crkva Pohoda Blažene Djevice Marije, Vukovina – Danas je jednobrodna kasnobarokno-klasicistička građevina s kupolom s lanternom nad brodom, zvonik je prigrađen. Crkva ima puno zavjetnih darova od ljudi kojima je Majka Božja Vukovinska pomogla. Najveća proštenja su: 15. kolovoza na Veliku Gospu, 31. svibnja Pohod B. D. Marije i 08. rujna na Malu gospu. Crkva je izvana temeljito obnovljena 1988. g., te sada zaista dominira krajem svom svojom veličinom i ljepotom. U interijeru crkve posebno plijene pažnjom vitraji i freske, te orgulje iz 1904. godine mariborskog majstora Josipa Brandla. Župni ured Vukovina, J.Habdelića 14, Staro Čiče, tel. 01 6230 300.
  • Kapela Sv. Fabijana i Sebastijana, Kuče – zavjetna kapela je navodno podignuta u čast svecima radi obrane od kuge. Vrlo lijepa historicistička građevina s početka 20. st. većih dimenzija, s glavnim oltarom iz 1697. g. sačuvanim iz stare kapele,sa slikom svetaca utisnutoj na koži, što je rijetkost. Sa strane oltara su kipovi Sv. Katarine i Sv. Barbare, a nad njime Duh Sveti i anđeo drži palmu i vijenac – znakove mučeništva. Župni ured Vukovina, tel. 01 6230 300.
  • Drvena kapela Sv. Ivana Krstitelja, Buševec – sagrađena je u drugoj polovici 17. st., prvobitno je posvećena Sv. Apostolu, a potom Sv. Ivanu Krstitelju, prema glavnome kipu na oltaru iz 1696. g. Oltar je ukrašen bogatom baroknom rezbarijom lišća akantusa. U kapeli je posebno vrijedan unutarnji prostor sa sasvim rustičnim slikarstvom sačuvanim još na svodu i zidovima. Svod je oslikan scenama Rastanka Apostola. Na zidovima kapele naslikani su likovi Evanđelista – Sv. Matej i Sv. Ivan na sjevernom, te Sv. Marko i Sv. Luka na južnom zidu. Važno je napomenuti da ovo slikarstvo spada u vrlo rijetko sačuvano pravo pučko slikarstvo, koje se razlikuje od onoga iz drvene crkve Sv. Barbare u Velikoj Mlaki. Ova je kapela, ujedno bila i uzorak za niz drvenih kapela u Turopolju i Pokuplju u postbaroknom razdoblju. Ključ od kapele uz najavu: Katica Detelić, Dolenec 23, Buševec, tel. 01 6255 822.
  • Stari grad Lukavec, Lukavec – Sagrađen je između 1474. i 1479. g. radi obrane od Turaka kao srednjevjekovni drveni grad. Zidani grad kakav stoji danas podignut je u 18. st. Iznad ulaza s baroknim portalom je grb Plemenite općine Turopoljske. Svake godine na blagdan Sv. Jurja (23. travnja) ovdje vrijedi navratiti radi lijepe tradicionalne manifestacije i velikog jurjevskog krijesa.
  • Crkva Sv. Tri Kralja, Donja Lomnica – sagrađena je 1862. g., obnovljena u historicističkim oblicima. Inventar je iz 18. i 19. st., 1846. g. spominju se oltari Sv. Tri Kraljeva, Sv. Bartola i Sv. Trojstva. Orgulje Heferer su iz 1895. g. Župni ured Donja Lomnica, tel. 01 6234 023.
en_USEN

Pretraživanje

Search

Korištenjem ove stranice pristajete na uporabu kolačića (eng. cookies). Blokiranjem kolačića i dalje možete pregledavati stranicu, ali neke njezine funkcionalnosti Vam neće biti dostupne. Više o kolačićimaPravila privatnosti

Skip to content